 |
Ön a Falfestés házilag c. sorozatunk 2. levelét olvassa. 5 perc.
Mielőtt nekiesünk a fal festésének, érdemes egy picit megvizsgálgatni azt.
- Van tapéta a falon? Van olyan rész, ahol felpuposodik, lejön? (Ha ilyen rossz, akkor legalábbis ezt a részt le kell szedni. Lehúzni vagy lekaparni)
- Valamelyik fal, falrész, mennyezet gipszkartonból van?
- Vagy meszelve vannak a szobák?
- A korábbi festék pereg esetleg? (Egyszerűen húzzuk végig az ujjainkat, tenyerünket a falon, ha festékporos marad, akkor biztos kell tennünk valamit festés előtt, mert nem fog a festék rendesen megtapadni!)
- Vannak repedések, mélyedések, sérülések a falon?
- Nedvesítsen be egy kisebb falrészt és nézze meg, hogyan viselkedik a festék. Ha könnyen ledörzsölhető, akkor ajánlatos eltávolítani a falról a festéket! Bármennyire nagy meló is! (Ennek az az oka, hogy ha ilyen alapra festünk rá, akkor nagy valószínűséggel úgyis le fog jönni, de már akkor az új festékkel együtt ...)
Ha ezekkel az információkkal felszerelkezve jön az üzletbe, biztosan tudunk segíteni, hogy milyen anyagokat, eszközöket kell beszereznie.
- Leporolás
- Lekaparás
- Lecsiszolás
Ha a leszedésen túl vagyunk, akkor még mindig nagy valószínűséggel előttünk áll a glettelés. Ez annyit tesz, hogy az egyenetlen felületeket, réseket, lyukakat, gipszkarton vagy tapéta érintkezéseinél lévő rést elsimítjuk.
Sokan tartanak a gletteléstől, pedig igazából nagyon egyszerű és elengedhetetlen a szép végeredmény érdekében. Hullámos, lyukas, csíkos fal, ugyanilyen lesz festés után is, ha nem tüntetjük ezeket a nyomokat előtte.
Eszközök gletteléshez:
- spatula
- glettvas
- glettgipsz (beltéri)
- edény, vödör glettgipsz kikeveréséhez
Glettelés menete - 3 lépésben
- Vödörben keverjük össze a vizet és a glettport, annyit amennyit kb. használni szeretnénk (1 órán belül). A glett állaga vajszerű legyen, olyan hogy ne pottyanjon le a megfordított szerszámról! (A glettpor zsákján pontos leírást talál.)
- Vegyünk ki a spatulával a glett anyagból, rakjuk a glettvasra és húzzuk végig a takarni való részeken (nedvestől száraz felület felé és keresztben is)
- Várjuk meg, amíg megszárad (glett összezsugorodik, beeshet), majd simítsuk egyenesre (ekkor egy picit be kell nedvesíteni).
Tipp: Nagyon sokat szokott segíteni, ha olyan részekre, ahol nagyobb repedés van, vagy pl. a gipszkarton táblák találkozásához hézagerősítő csíkot ragasztunk, majd újra gletteljük. Ha nagyon alaposak akarunk lenni, ezeket a javításokat finoman le is csiszolhatjuk!
És kész is a sima, egyenletes felületünk. (Persze nem egészen. A profik alapozás után még egyszer glettelnek, mert akkor már jobban lehet látni a falhibákat....)
Még egy lépés van, mielőtt festünk. A mélyalapozó festés. Ez sokszor kifelejtődik...
Pedig azt mondják, hogy mindig szükséges.
A célja az, hogy elérjük, hogy mindenhol egyformán szívja be a festéket a fal, hogy jól rögzüljön, tapadjon a szín, azaz ne legyen foltos a végeredmény. Az alapozó festék pormentessé, egyenletessé teszi a felületet.
A mélyalapozás valójában nagyon egyszerű, mert csak a megfelelő anyaggal (ebben segítünk) kell átfesteni a falat és kb. 2 órát száradni hagyni.
Összefoglalás - mit kell tennie falfestés előtt:
- Megvizsgálni a falat.
- Glettelni.
- Alapozni.
Ha bonyolult is az alapozás, érdemes megtenni, mert a festésnél sok munkát spórolhat meg, tovább tart a munkája, kevesebbet kell javítani és sokkal szebb lesz.
Megéri!
Üdvözlettel:
Festékpalota.hu üzemeltetője a SZÍNES-KERESKEDÉS Kft. csapata
|
|